Monday, September 11, 2023

як навчатимуться учні у різних регіонах України з 1 вересня--how students in different regions of Ukraine will study from September 1

 як навчатимуться учні у різних регіонах України з 1 вересня

 


Київ та область

Більшість школярів столиці навчатимуться офлайн. Дистанційно працюватиме лише кілька шкіл Києва, де немає укриття та альтернативного поряд. Очну освіту отримуватиме 240 тисяч школярів. У КМДА при цьому уточнили, що 417 шкіл із 420 мають укриття. Там є близько 190 тисяч місць.
Що цікаво, у Києві можуть запровадити другу навчальну зміну у школах або змінну офлайн/онлайн-навчання. Проте лише для учнів старших класів. Учні початкової школи навчатимуться офлайн.
У новому навчальному році на Київщині працюватиме 627 шкіл, з яких 608 – у форматі офлайн та 19 – дистанційно. 

 

 Львів та область

 
Усі школи Львова з 1 вересня працюватимуть у очному форматі. Якщо школа не має власного укриття, діти ходитимуть у сховищі, розташовані неподалік, розповів керівник управління освіти Андрій Закалюк. У Львові є 127 шкіл, з яких 116 мають свої укриття.

На Львівщині лише 7 шкіл із 1093 року розпочнуть новий навчальний рік у дистанційному форматі через відсутність укриттів, повідомив керівник ОВА Максим Козицький. Загалом в області понад 294 тисячі учнів.

 

Одеса


У новому навчальному році у школах Одеси очно отримуватиме освіту близько 60 тисяч учнів. Переважно вони підуть до тих шкіл, які мають укриття, розповіла голова міського департаменту освіти та науки Олена Буйневич. Оффлайн проходитимуть лише уроки, які потребують більшого контакту учня з учителем. Це такі як математика, фізика, хімія, іноземна мова. У початковій школі більшість предметів вивчатимуть очно. До слова, в Одесі функціонує 121 школа

 

 Дніпро та область


У Дніпропетровській області батьки обирають формат навчання дітей із трьох можливих варіантів – змішаний, дистанційний чи офлайн. Все ж таки школи Дніпра з 1 вересня мають перейти на змішану форму навчання, повідомила заступник начальника управління освіти департаменту гуманітарної політики ВМД Олена Яковенко. До речі, у вмісті 116 шкіл мають укриття


Кривий Ріг


З 1 вересня учні Кривого Рогу продовжують дистанційну форму навчання, повідомив заступник міського голови Сергій Мілютін. Проте за бажанням батьків діти зможуть отримувати офлайн-консультації з вчителями. Розклад викладачі узгоджуватимуть з батьками та учнями, розповіли в одному із навчальних закладів міста. Загалом у Кривому Розі навчатимуться дистанційно близько 67 тисяч школярів.

 

Харків та область


У Харківській області до початку освітнього процесу 1 вересня готуються 664 школи. Вони отримуватимуть освіту близько 220 тисяч дітей. Навчальні заклади можуть проводити офлайн-навчання за наявності надійного укриття, наголосив голова ОВ Олег Синегубов.

За словами мера Харкова Ігоря Терехова, у місті сформували 60 класів, у яких школярі навчатимуться у рамках змішаного формату. Вони розраховані на 1003 дитини. У місті, до речі, облаштують помешкання для навчання школярів на п'яти станціях метро. 

 

 Тернопільщина


На Тернопільщині понад 107 тисяч учнів навчатимуться очно у школах з 1 вересня. Проте є 8 навчальних закладів, де навчання проходитиме онлайн, повідомила керівник департаменту освіти і науки Тернопільської ОВ Ольга Хома.


Херсонщина

Навчання у школах Херсона проходитиме онлайн через постійні обстріли з боку Росії. У такому форматі навчатимуться майже 69 тисяч школярів у 190 навчальних закладах, повідомив заступник начальника Херсонської ОВ Ярослав Шанько.


Полтавщина

На Полтавщині з 1 вересня до шкіл підуть майже 136 тисяч учнів. Так, діти в області отримуватимуть знання у 522 школах, повідомив голова ОВА Дмитро Лунін. За його словами, громади доклали чимало зусиль, щоб школи були максимально забезпечені укриттями. На сьогоднішній день цей показник становить майже 96%.

Запорізька область

У Запорізькій області навчальний рік стартує у дистанційному форматі. Надалі все залежатиме від безпекової ситуації. За словами голови ОВ Юрія Малашка, 61% навчальних закладів в області має найпростіші укриття, але ситуація з безпекою не дозволяє розпочати змішану форму навчання.

Миколаївщина

До очного навчання у Миколаївській області станом на 17 серпня 2023 року підготували 75 навчальних закладів. Все ж таки з 1 вересня в області учні переважно навчатимуться дистанційно з урахуванням складної ситуації безпеки, сказав голова Миколаївської ОВ Віталій Кім.


Сумщина


На Сумщині 84% освітніх закладів мають укриття. За словами директора обласного департаменту освіти та науки Вікторії Гробової, навчання в області проходитиме за очною, змішаною та дистанційною формою. Якщо дозволятиме безпеку, наявність, оснащення укриттів, а також наявність охоронної системи, школа працюватиме за очною або змішаною формою навчання. У громадах, зазначених у наказі Мінреінтеграції (17 громад, які перебувають у зоні можливих бойових дій), форма навчання буде дистанційною, уточнила Гробова.

Черкаська область


На Черкащині 8 шкіл не відчинять двері для своїх учнів 1 вересня через відсутність сховищ, розповів керівник ОВА Ігор Табурець. Загалом в області 95,5% шкіл забезпечені укриттями. Це дозволить дітям навчатись очно або у змішаному форматі.

Хмельницька область


30% освітніх закладів Хмельницької області у новому навчальному році працюватимуть у дистанційному форматі через неналежно облаштовані укриття. Про це розповів заступник начальника обласної військової адміністрації Володимир Юр'єв. І уточнив: в області є 841 заклад, де обладнано укриття, це 70%. 90 шкіл працюватиме онлайн.

Івано-Франківськ


В Івано-Франківську з 1 вересня 2023 року всі школярі навчатимуться очно, повідомив міський голова Руслан Марцінків. За його словами, найбільша проблема була у розширенні кількості місць у укриттях у школах.

Луганщина


141 навчальний заклад Луганщини працюватиме цього навчального року. Серед них 83 школи, повідомила Луганська ОВА. Усі ці школи працюватимуть дистанційно.

Дивіться також ЗНО для вчителів, навчання без телефонів: всі головні новації навчального року 2023–2024

Кропивницький та Кіровоградська область


Освітні заклади області працюватимуть переважно офлайн. Частина – за змішаним форматом. Формати визначають владу на місцях та педагоги. Інформування батьків обов'язково, повідомив голова області Андрій Райкович.

У Кропивницькому є 38 шкіл. У них навчаються майже 26 тисяч учнів, розповіла керівниця управління освіти міськради Лариса Костенко. Чисто дистанційного навчання, як було раніше, не буде, уточнила вона. Тобто учні будуть не всі дні у школі. Наприклад, чотири дні у межах графіка. Форму навчання кожна школа може визначати самостійно.

Закарпатська область


Близько 90% навчальних закладів Закарпаття розпочне новий навчальний рік офлайн, решта – у змішаному форматі, зазначили в ОВА, повідомив Віталій Глагола.
Волинь
Учні на Волині навчатимуться офлайн там, де дозволяє ситуація із безпекою, повідомив керівник ОВА Юрій Погуляйко. Все ж таки кожне суспільство самостійно визначає формат навчання учнів.
Чернівці та область
З вересня у Чернівецькій області 80% шкіл, садків та вишів працюватимуть у очному форматі. В решті навчальних закладів навчання проходитиме за змішаною формою, повідомив начальник ОВА Руслан Запаранюк.

Так, 28 із 45 шкіл Чернівців із вересня працюватимуть очно. В інших школах діти навчатимуться за змішаною формою або у дві зміни, залежно від кількості дітей та площі сховищ, повідомила начальниця управління освіти міськради Ірина Ткачук.

Чернігівщина


У новому навчальному році на Чернігівщині уєніки 60% шкіл області навчатимуться очно, розповів начальник Чернігівської ОВ В'ячеслав Чаус. У 20-кілометровій зоні, до речі, чинна заборона на очне навчання у школах, тому діти навчатимуться виключно онлайн. Усього 12% шкіл на Чернігівщині у 2023 – 2024 році навчатимуться онлайн. Зокрема, 21 заклад у прикордонній області, де здобуває освіту 1 900 учнів, розповів начальник обласного управління освіти Юрій Музика.
Вінницька область
23 школи у Вінницькій області цього навчального року працюватимуть дистанційно, решта 596 – у змішаному форматі, розповів заступник начальника управління обласного департаменту гуманітарної політики Анатолій Калєтнік.

Донецька область


За інформацією ОДА, у новому навчальному році на Донеччині почнуть працювати 275 шкіл. У них навчатиметься орієнтовно 92 тисячі учнів. Навчання продовжуватиметься у дистанційному режимі.

Житомир


У Житомирі з 1 вересня 90% дітей навчатимуться в автономному режимі. На навчання з 1 вересня виходить майже 30 тисяч учнів, розповіли в департаменті освіти Житомирської міськради.

 

<  ПЕРЕКЛАД   >>>

 

 

 Kyiv and the region

Most of the capital's schoolchildren will study offline. Only a few schools in Kyiv, where there is no shelter or alternative nearby, will work remotely. 240,000 schoolchildren will receive full-time education. At the same time, KMDA specified that 417 schools out of 420 have shelters. There are about 190,000 places.
Interestingly, Kyiv may introduce a second educational shift in schools or an offline/online learning shift. However, only for high school students. Elementary school students will study offline.
In the new academic year, 627 schools will work in Kyiv region, of which 608 are offline and 19 are remote.


 

  Lviv and the region

 
From September 1, all schools in Lviv will work in a face-to-face format. If the school does not have its own shelter, the children will go to the shelter located nearby, said Andriy Zakaliuk, head of the education department. There are 127 schools in Lviv, of which 116 have their own shelters.

In the Lviv region, only 7 schools from 1093 will start the new academic year in a remote format due to the lack of shelters, reported the head of OVA, Maksym Kozytskyi. In total, there are more than 294,000 students in the region.

 

Odesa


In the new academic year, about 60,000 students will receive full-time education in Odesa schools. They will mostly go to those schools that have shelters, said the head of the city's Department of Education and Science, Olena Buynevych. Only lessons that require more contact between the student and the teacher will be held offline. These are mathematics, physics, chemistry, foreign language. In primary school, most subjects will be studied face-to-face. By the way, 121 schools operate in Odesa.

 

  Dnipro and regionIn the Dnipropetrovsk region, parents choose the format of their children's education from three possible options - mixed, distance or offline. Still, Dnipro schools should switch to a mixed form of education from September 1, reported Olena Yakovenko, deputy head of the education department of the humanitarian policy department of the Ukrainian Academy of Medical Sciences. By the way, 116 schools have shelters


Kryvyi Rih


From September 1, students of Kryvyi Rih continue distance education, Deputy Mayor Serhii Milyutin said. However, at the request of parents, children will be able to receive offline consultations with teachers. Teachers will coordinate the schedule with parents and students, one of the city's educational institutions said. In total, about 67,000 schoolchildren will study remotely in Kryvyi Rih.

 

 Kharkiv and the region


In the Kharkiv region, 664 schools are preparing for the beginning of the educational process on September 1. About 220,000 children will receive education. Educational institutions can conduct offline training if there is a reliable shelter, Oleg Synegubov, the head of the OV, emphasized.

According to the mayor of Kharkiv Igor Terekhov, 60 classes were formed in the city, in which schoolchildren will study within the framework of a mixed format. They are designed for 1003 children. In the city, by the way, accommodation for schoolchildren will be arranged at five metro stations.

 

  Ternopil region


In Ternopil Oblast, more than 107,000 students will study full-time in schools from September 1. However, there are 8 educational institutions where training will take place online, informed the head of the department of education and science of Ternopil OV Olga Khoma.


Kherson region

Education in Kherson schools will take place online due to constant shelling from Russia. Almost 69,000 schoolchildren in 190 educational institutions will study in this format, said Yaroslav Shanko, deputy head of Kherson OV.


Poltava Region

Almost 136,000 students will go to school in Poltava Oblast from September 1. Thus, children in the region will receive knowledge in 522 schools, said Dmytro Lunin, the head of the OVA. According to him, communities made a lot of efforts to ensure that schools were provided with shelters as much as possible. Today, this figure is almost 96%.

Zaporizhzhia region

In the Zaporizhzhia region, the academic year starts in a remote format. In the future, everything will depend on the security situation. According to Yuriy Malashka, the head of the Educational Institutions, 61% of educational institutions in the region have the simplest shelters, but the security situation does not allow to start a mixed form of education.

Mykolaiv Oblast

As of August 17, 2023, 75 educational institutions have prepared for full-time education in the Mykolaiv region. All the same, from September 1, students in the region will mostly study remotely, taking into account the difficult security situation, said the head of Mykolaiv OV Vitaly Kim.


Sumyshchyna


In Sumy Oblast, 84% of educational institutions have shelters. According to the director of the regional department of education and science, Victoria Hrobova, training in the region will take place in face-to-face, mixed and distance form. If the safety, availability, equipment of shelters, as well as the presence of a security system allow, the school will work on a face-to-face or mixed form of education. In the communities specified in the order of the Ministry of Reintegration (17 communities that are in the zone of possible hostilities), the form of education will be distance learning, Hrobova clarified.

Cherkasy region


In Cherkasy region, 8 schools will not open their doors for their students on September 1 due to the lack of storage facilities, said the head of OVA Ihor Taburets. In general, 95.5% of schools in the region are equipped with shelters. This will allow children to study face-to-face or in a mixed format.

Khmelnytskyi region


In the new academic year, 30% of educational institutions of the Khmelnytsky region will work in a remote format due to improperly equipped shelters. Volodymyr Yuryev, deputy head of the regional military administration, told about it. And he specified: there are 841 establishments in the region equipped with shelters, that's 70%. 90 schools will work online.

Ivano-Frankivsk


In Ivano-Frankivsk, from September 1, 2023, all schoolchildren will study face-to-face, the mayor of Ivano-Frankivsk, Ruslan Martsinkiv, announced. According to him, the biggest problem was expanding the number of shelters in schools.

Luhansk Region


141 educational institutions of the Luhansk region will work this school year. Among them are 83 schools, reported Luhansk OVA. All these schools will work remotely.

See also ZNO for teachers, learning without phones: all the main innovations of the academic year 2023-2024

Kropyvnytskyi and Kirovohrad regions


Educational institutions of the region will work mainly offline. The part is in a mixed format. Formats are determined by local authorities and teachers. It is mandatory to inform parents, said the head of the region Andrii Raykovych.

There are 38 schools in Kropyvnytskyi. Almost 26,000 students study there, said the head of the education department of the city council, Larisa Kostenko. There will be no purely distance learning, as it was before, she clarified. That is, students will not be at school all days. For example, four days within the schedule. Each school can determine the form of education independently.

Transcarpathian region


About 90% of educational institutions in Transcarpathia will start the new academic year offline, the rest - in a mixed format, noted in OVA, reported Vitaliy Glagola.
Volyn
Pupils in Volyn will study offline where the security situation allows, Yuriy Pogulyajko, head of OVA, said. However, each society independently determines the format of student education.
Chernivtsi and region
Starting in September, 80% of schools, kindergartens and higher education institutions in the Chernivtsi region will work in a face-to-face format. In the rest of the educational institutions, training will take place in a mixed format, said the head of the OVA, Ruslan Zaparanyuk.

Yes, 28 out of 45 schools in Chernivtsi will work full-time from September. In other schools, children will study in a mixed form or in two shifts, depending on the number of children and the area of storage facilities, the head of the education department of the city council, Iryna Tkachuk, said.

 

 Chernihiv Region


In the new academic year in Chernihiv Oblast, 60% of schools in the region will study face-to-face, said Vyacheslav Chaus, head of Chernihiv Oblast. In the 20-kilometer zone, by the way, there is a ban on face-to-face education in schools, so children will study exclusively online. A total of 12% of schools in Chernihiv Oblast will study online in 2023-2024. In particular, there are 21 institutions in the border region, where 1,900 students are getting an education, said the head of the regional education department, Yuriy Muzyka.
Vinnytsia region
23 schools in the Vinnytsia region will work remotely this school year, the remaining 596 will work in a mixed format, said Anatoliy Kalyetnik, deputy head of the regional department of humanitarian policy.

Donetsk region


According to the Regional State Administration, 275 schools will start working in Donetsk region in the new academic year. Approximately 92,000 students will study there. Education will continue in remote mode.

Zhytomyr


In Zhytomyr, from September 1, 90% of children will study offline. Almost 30,000 students have been studying since September 1, the Department of Education of the Zhytomyr City Council said.

 

 

 

 

 

 

 

No comments: